Części używane i zamienniki
Motoryzacja

Części używane i zamienniki

Przez Internet przetacza się dyskusja, czy części zamienne do samochodów ciężarowych powinny być nowe i czy sklep z częściami do samochodów ciężarowych powinien nam koniecznie dostarczać tylko części oryginalne. Jak to jest naprawdę?

Częściom używanym nic nie brakuje

Przede wszystkim, części do samochodów ciężarowych wcale nie muszą być nowe. Muszą być za to sprawne, a przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by części używane były sprawne. Samochody ciężarowe mają swoją wytrzymałość i po jakimś czasie po prostu nie nadają się już do użytku.

Tym niemniej, większość ich elementów jest cały czas jeszcze w pełni sprawne i takie części Scania można po prostu wymontować i przenieść do innego pojazdu, najlepiej prezentującego podobny poziom zużycia, ale nie jest to konieczne. Takie podejście sprawia, że można dużo zaoszczędzić bez żadnych strat w jakości.

Nie trzeba się bać zamienników

Producent części do aut ciężarowych to coraz rzadziej ta sama firma, która zbudowała sam samochód. Producent części zamiennych do samochodów ciężarowych przykłada dużą wagę do jakości. Dzisiaj producent części do samochodów ciężarowych korzysta z dokładnie tych samych narzędzi i technik co producent części oryginalnych, więc naprawdę nie ma różnicy. Tym bardziej, jeśli chodzi o elementy karoserii ciężarowej. Te są wręcz idealne, a czasami lepsze od oryginałów.

Obecnie wszystkie części ciężarowe mogą być zamiennikami, nawet jeśli mowa jest o elementach elektroniki czy bardzo zaawansowanych fragmentach turbosprężarek. Czasy, kiedy produkował je majster na urządzeniach obsługiwanych ręcznie, dawno minęły. Żyjemy w epoce CNC.