Za i przeciw drewnianym meblom z sosny
Dom i ogród

Za i przeciw drewnianym meblom z sosny

Meble sosnowe do salonu to bez wątpienia rozwiązanie bardzo popularne. Nie da się ukryć, że odpowiada za to przede wszystkim fakt, iż są to meble stosunkowo tanie. Sosna jest szeroko dostępnym, stosunkowo łatwym w obróbce, miękkim i z powyższych powodów tanim materiałem.

Można wręcz powiedzieć, że niemal każdy producent mebli drewnianych traktuje ten materiał jako punkt wyjścia dla swojej produkcji. Inne gatunki drewna nie są już jednak aż tak drogie i można je traktować jako realną alternatywne. Są tez inne materiały niż drewno. Czy zatem sosna dalej powinna być przez nas traktowana priorytetowo?

Sosna kontra materiały drewnopodobne

Meble drewniane, czyli meble, które da się naprawić, są w miarę wytrzymałe i do tego naturalne – są przyjemne w kontakcie i zdrowe. Argumenty te są podnoszone, ponieważ dla sosny najważniejszym konkurentem są różnego rodzaju płyty wiórowe.

Są one dobrym rozwiązaniem i trudno jest doszukiwać się w związku z nimi większych problemów. Są wytrzymałe, tanie oraz praktyczne. Niestety, mają też swoje wady, wśród których najbardziej widoczne są kwestie związane z uszkodzeniami mechanicznymi czy brakiem typowego przyjemnego odczucia, jaki mamy w kontakcie z drewnem. Nie wyglądają one też aż tak dobrze, zwłaszcza jeśli chcemy mieć meble białe.

Inne gatunki drewna

Nie da się ukryć, że inne gatunki drewna są zazwyczaj od sosenki ładniejsze, ale tutaj też trzeba wziąć pod uwagę, w jaki sposób chcemy nasze meble wykończyć. Jeśli nie interesują nas przesadne rzeźbienia, nie potrzebujemy drewna twardego typu buk albo dąb. Z kolei jeśli chcemy przykryć drewno farbą, dzięki której meble będą miały wyrazisty kolor, stawianie na konkretny rodzaj drewna nie ma sensu.