Z jakiego drewna najlepiej kupić meble?
Dom i ogród

Z jakiego drewna najlepiej kupić meble?

Meble sosnowe do salonu to zazwyczaj punkt wyjścia, od którego zaczynamy wszelkie rozważania i porównania. Po prostu ten rodzaj mebli wybieramy najczęściej i jest to prawdą zwłaszcza teraz, kiedy popularne stały się meble białe. Pokrywa się je całkowicie farbą i nie za bardzo widoczne jest to, co jest pod spodem tak długo, jak mamy do czynienia z naturalnym drewnem. Jeśli jednak chcemy się zainteresować alternatywami, na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Materiały kompozytowe i sklejki

Coraz częściej meble drewniane to nie są do końca meble z drewna, a na pewno nie meble z litego drewna. W praktyce przemysłu drzewnego jedna, wielka, kompletna deska to rarytas. W zdecydowanej większości produkowane są mniejsze kawałki drewna. Spowodowane jest to po prostu praktycznymi zależnościami. Drewna jak nie chciały, tak dalej nie chcą rosnąć jako foremne sześciany.

Z tego typu odrzutów i wiórów udaje się jednak stworzyć bardzo przydatne płyty wiórowe, w których wióry nie są ułożone przypadkowo i posklejane, niczym stara owsianka. Takie płyty mają bardzo konkretną budowę, świetną wytrzymałość i masę dodatkowych właściwości. Zazwyczaj nie są jednak specjalnie ładne, dlatego raczej do salonów nie trafianą, a ich miejsce jest na przykład w warsztacie. Tym niemniej, mocno pomalowany mebel może stanąć nawet na środku pokoju gościnnego.

Inne gatunki drewna

Każdy producent mebli drewnianych może zaświadczyć, że sosna to najlepszy gatunek drewna – nie ma lepszego drewna na meble. Są jednak na pewno inne gatunki, z którymi można zrobić inne rzeczy, jeśli portfel nam to wybaczy. To dobra opcja, ale tylko wtedy, kiedy zależy nam przede wszystkim na ekspozycji takiego drewna.