Materiały, z jakich mogą być wykonane zasłony i firanki
Dom i ogród

Materiały, z jakich mogą być wykonane zasłony i firanki

Zasłony welurowe czy gładkie? Firanki z koralikami, firanki z cyrkoniami czy też te zupełnie pozbawione ozdób? Na szczęście wybór jest bardzo duży i każdy właściciel domu lub mieszkania może dopasować dekoracje okienne do własnych potrzeb, upodobań czy też konkretnego stylu. Dodatkowym plusem jest to, iż każdy sklep z zasłonami i firankami posiada te elementy wyposażenia wykonane z bardzo różnorodnych materiałów. A tkaniny na zasłony i firanki mogą być bardzo różne – od tych najpopularniejszych i najbardziej znanych aż po te bardziej ekstrawaganckie. 

Tkaniny na zasłony

Dekoracje okienne w postaci zasłon mogą być wykonane z bardzo wielu materiałów. Do tych najbardziej popularnych można zaliczyć satynę (materiał o dwóch stronach – połyskującej i matowej) oraz taftę (która jest gęsta, nieprzejrzysta, sztywna i błyszcząca).

Oba rodzaje tkanin – ze względu na swoją dekoracyjność – pasują przede wszystkim do pomieszczeń eleganckich i stylowych. Jednak dobrze zestawione z umeblowaniem i dodatkami świetnie sprawdzą się także we wnętrzach nowoczesnych. Wśród innych popularnych tkanin na zasłony można wymienić między innymi plusz, aksamit, sztruks, batyst czy cienkie płótno.

Jakie firanki wybrać?

Firanki to takie dekoracje okienne, które od zasłon odróżnia to, iż są dużo bardziej delikatne. Dlatego też do ich uszycia wykorzystuje się zupełnie inne materiały. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się takie tkaniny jak: woal (bardzo cienki i lejący się materiał), tiul (przejrzysty i ażurowy), markizeta (która swoim wyglądem przypomina drobną siatkę), żakard (stosunkowo gęsty i mało przepuszczalny) czy organza (materiał cienki, zwiewny i bardzo przejrzysty). Jednocześnie warto pamiętać o tym, iż firanki mogą być wykonane z różnego rodzaju koronek.

Firany i zasłony to taki typ dekoracji okiennych, który może być wykonany z bardzo różnych materiałów. A tak duża różnorodność pozwala dopasować je do konkretnej aranżacji wnętrza i indywidualnych upodobań.