Kiedy przydaje się orteza?
Zdrowie

Kiedy przydaje się orteza?

Protezy ortopedyczne, w skrócie określane jako ortezy, to zyskujące sobie coraz większą popularność narzędzia. Kiedy z nich skorzystamy i w jakim celu?

Ortezy i ich zastosowanie praktyczne

Ortezy służą przed wszystkim do zabezpieczania kończyn, które uległy uszkodzeniu. Może to być złamanie kości, ale znacznie częściej ortezy są stosowane w sytuacjach, kiedy doszło do uszkodzenia struktur miękkich, więzadeł, ścięgien lub torebek stawowych.

W najprostszym ujęciu sprawy, orteza jest swoistym zastępstwem dla gipsu, który można stosować w sytuacji, kiedy założenie gipsu jest niemożliwe lub kiedy jest niekonieczne. Przykładem pierwszego przypadku jest kołnierz ortopedyczny zakładany na szyję po nadwyrężeniu odcinka szyjnego, a drugi przypadek świetnie obrazuje orteza nadgarstka u osób cierpiących na zespół cieśni nadgarstka. 

Rehabilitacja, urazy i zabezpieczenie

Sklep ortopedyczny online, który sprzedaje ortezy, można odwiedzić ze względu na zalecenie lekarza. Takie urządzenia ortopedyczne czasami trzeba stosować po urazach, zwłaszcza jeśli zastępują gips. Często jest to jednak tylko i aż wsparcie dla pacjenta: niekonieczne, ale przydatne. Sklep rehabilitacyjny sprzeda nam ortezy, kiedy będziemy chcieli odciążyć jakiś staw, ustabilizować go, zastosować kompresję lub wspomóc jego korekcję.

Ortez raczej nie należy wykorzystywać całkowicie samodzielnie bez kontaktu z lekarzem, ponieważ ich działanie może być potencjalnie szkodliwe lub maskować poważniejszy problem, z którym powinno się walczyć bardziej aktywnie. Tym niemniej, przy drobnych urazach, na przykład lekkim skręceniu kostki, są jak znalazł.