Firany i zasłony do okien - podstawowe funkcje
Dom i ogród

Firany i zasłony do okien – podstawowe funkcje

Dekoracje okienne w postaci firan i zasłon to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu lub mieszkania. Trudno sobie wyobrazić salon, sypialnię bądź kuchnię bez tego elementu, który nadaje pomieszczeniu niebanalnego charakteru, a dodatkowo podkreśla styl aranżacji i indywidualne upodobania mieszkańców. A styl ten może być niezwykle różnorodny. Na szczęście wybór firanek i zasłon jest tak duży, iż każdy może je dobrać do swoich upodobań.

Każdy sklep z zasłonami i firankami posiada bardzo szeroki asortyment – od zasłon welurowych lub żakardowych, poprzez firanki z cyrkoniami lub firanki z koralikami, aż po te najbardziej standardowe. Jednak te dwa rodzaje dekoracji okiennych oprócz ozdabiania okna pełnią też określone funkcje. Oto kilak z nich.

Podstawowe zadania i funkcje firanek

Firanki to bardzo delikatne ozdoby okienne, które pełnią wiele praktycznych funkcji. Wśród nich można wymienić:

  • zasłonięcie wnętrza (zwłaszcza oświetlonego)
  • odgrodzenie od świata zewnętrznego
  • zabezpieczenie przed owadami
  • ochrona przed wzrokiem innych osób
  • zapewnienie przepuszczalności światła naturalnego
  • zapewnienie komfortu i przytulności

Jednocześnie nie wolno też zapominać o tym, iż firanki pełnią funkcje dekoracyjne i tym samym mogą być niebanalną ozdobą każdego pomieszczenia.

Zasłony – jaką pełnią funkcję?

Zasłony – w odróżnieniu od firanek – są zazwyczaj wykonane z grubszych i cięższych materiałów, które w większości przypadków nie przepuszczają światła słonecznego. Pełnią podobne funkcje jak firanki – czyli ochrona przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów czy zapewnienie przytulności i komfortu. Jednak w odróżnieniu od firanek jednym z głównych zadań zasłon jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jednocześnie zasłony pełnią też funkcje ozdobne – zwłaszcza gdy stanowią spójną kompozycję z firankami i pozostałymi elementami wyposażenia. 

Zasłony i firanki to ważny element wyposażenia każdego domu lub mieszkania. A ich funkcje są bardzo różnorodne – od czysto praktycznych, poprzez dekoracyjne i ozdobne.